• pl

Obsah

Den čisté dopravy 2019 ovládli hlavně cyklisté

Typ: Akce MAS Opavsko | ostatní
DeČiDo_05 V sobotu 14. září 2019 se uskutečnil další ročník Dne čisté dopravy. I letos proběhl s finanční podporou Moravskoslezského kraje. Akce byla tradičně zahájena na Horním náměstí v Opavě startem Eko-závodu po památkách Opavského Slezska.

Eko-závodu se mohla účastnila široká škála závodníků – od pěších přes cyklisty až po elektromobilisty. Cílem závodu bylo projet v časovém intervalu čtyř hodin co nejvíce předem definovaných průjezdních bodů na území Opavského Slezska, které tvořily převážně zámky či další památky.

Cílová rovinka Eko-závodu se letos nacházela v areálu u vlakového nádraží v centru Hradce nad Moravicí. První tři příčky závodu patřily cyklistům. Na stupni vítězů stanul Jan Wertich (navštívil 17 památek a získal 42,5 bodů), stříbrná skončila skupina cyklistů z Grundy Bike (14 návštěv a 35 bodů) a bronzová příčka patřila tandemovému kolu  pod vedením Kateřiny Prchalové (13 návštěv, 32,5 bodů). Mezi elektoautomobilisty dopadl nejlépe Tomáš Drastich s Nissanem Leaf na 7. místě (23  návštěv, 21 bodů). Pro zajímavost Tesla X s řidičem Pavlem Krajčím skončila na 9. místě (23 návštěv a 18,7 bodů). Nově byla letos také obsazena kategorie Chodci, které se účastnili Stanislav Hendrych a Kristýna Válková a oba se dělili o 5. – 6. místo (shodně 3 návštěvy a 24 bodů).

V rámci odpoledního programu Dne čisté dopravy si návštěvníci kromě jiného mohli vyzkoušet jízdu elektromobilem Tesla X, Nissanem Leaf nebo zkusit jízdu v jednom z vozů Peugeot Ion. Novinkou pro letošní rok byly ochutnávky gulášů od Česnek týmu z Opavy, týmu ze Suchých Lazců a od Myslivců z Milostovic. Ve stáncích byly k dostání také produkty regionální značky Opavské Slezsko.

Technické služby Opava předvedly elektrostroj určený k úklidu města. Kutilové na Dni čisté dopravy mohli najít Dědský koutek určený všem, kteří chtěli přinést své pokažené poklady z garáže a s dopomocí Františka Lupače, dlouholetého vedoucího kroužku elektrotechniky ze Střediska volného času Opavy, si mohli nechat porouchané věci spravit. Nejen ženám byla určena Dotyková poradna, ve které Zdeňka Häuserová léčila zájemce masážemi.

Nechyběl swap neboli výměna oblečení a také vyhlášení vítězů výtvarné a literární soutěže o nejzajímavější ekologické vozítko pro Elona, patrona Místních akčních plánů Opavsko a Vítkovsko.

Doslova obležené dětmi bylo stanoviště sportovních vozítek Fičíme.cz z Opavy. Děti tu mohly vyzkoušet různé typy koloběžek, odrážedel a jiných hýbadel. Elektromotorky k  půjčení nabízely firmy Kuberg a Maxstorm. O hudební doprovod akce se postarala skupina Modrý Amadeus. Lahodné pivo zajistil pivovar Hasič z Bruntálu.

Den čisté dopravy je již tradiční akcí pořádanou MAS Opavsko pro propagaci principů Místní agendy 21. V letošním roce se uskutečnil již 4. ročník akce.

Vytvořeno: 15. 11. 2019
Poslední aktualizace: 15. 11. 2019 9:51
Autor: Milan Freiberg